Tavení palivových tyčí

Dobrý den, již minulý týden jsem vznesl dotaz ohledně tavení palivových tyčí ve Fukushimské atomové elektrárně. A to roztavení na reaktoru č. 1. Ze kterého měla unikat vysoce radioaktivní voda do moře. Dnes, 24.5.2011 už i na www.novinky.cz se připouští nejen tavení na reaktoru č. 1, ale i tavení na reaktoru č. 2 a č. 3. Proč japonská vláda tyto informace a vůbec světová média pokuď možno co nejdéle mlčí, nezveřejňují a když už se to komentuje, tak slovy ve znění: to je vpořádku, nic mimořádného se neděje, elektráru uzavřeme podle plánu.
Jak můžeme věřit oficiálním informacím, když se pořád stále ujišťuje že se nic vážného neděje, vše že je pod kontrolou.
Jestliže došlo k rzotavení palivových tyčí a u reaktoru č. 1 i k protavení paliva pod dno reaktoru tak se jedná o jasný důkaz toho, že se nezvládá situace která tam je. Nyní zbývá jediné, zakonzervovat jako Černobyl. Když se protaví jaderné palivo pod reaktor tak žádné normální dochlazování vodou nepřipadá v úvahu z mnoha důvodů. Máte jiný názor?
A prosím o zdůvodnění proč je držena většina lidí v nevědomosti o rozsahu katastrofy?
A prosím o odpověď, děkuji.
(Sainmi – 24.5.2011)


Dobrý den. O možnosti tavení v rekatorech 1 – 3 jsem několik zpráv v minulosti v médiích zaregistroval. SÚJB zveřejňuje aktuální informace stále v odkazu : http://www.sujb.cz/?c_id=1095 , kde se informace o možnosti poškození paliva v reaktorech vyskytuje. informaci jsme tam dali bezprostředně poté, co byla prognoza zveřejněna. Rozhodně to bylo již v průběhu dubna. komentovat média nemůžeme, ale jak již jsem psal, jistě takové zprávy již proběhly. Zdůrazňuji ale, že jde o odhad. Na zjištění rozsahu poškození je stále ještě brzo (reaktor nelze roztěsnit). Informaci o protavení reaktorové nádoby nemáme a ani nám to nepřijde z dostupných informací reálné. Na Vaši poslední otázku odpovědět nedokážu, netuším totiž, kde berete informace o tom, že je rozsah havárie větší či jiný, než který uvádíme v našich článcích.
(Mgr. Marek Bozenhard – SÚJB)

Následky
RNDr. V. Wagner, CSc.

esej na téma mediálního obrazu fukušimské nehody vyšla v časopise Vesmír (2011/11).
Dokumenty
k nehodě na JE Fukušima - červen 2011 (anglicky)

Oficiální vyjádření k následkům zemětřesení a vlně tsunami japonského úřadu pro jadernou bezpečnost (JNES) a japonské agentury pro jadernou a průmyslovou bezpečnost (NISA) (4. dubna 2011) - anglicky

Oficiální stanovisko japonské agentury pro jadernou a průmyslovou bezpečnost (NISA) k preventivním opatřením po nehodě na JE Fukushima Dai-ichi a Dai-ni (4. dubna 2011) - anglicky

Tento portál je společnou aktivitou SÚJB a CV Řež