Elektrárny v seismické oblasti

Jak to ze mohli Japonci stavet jaderne elektrarny kdyz jejich uzemi ma stale otresy pudy. To jim to nikdo nezakazal? (-, Hyde Park, 15.3.2011)

V Japonsku nastaly už čtyři exploze. Země se nachází na pomezí litosferických desek. Jak je možné, že na to nejsou japonské jaderné elektrárny dostatečně připraveny? (P. Malík, Hyde Park, 15.3.2011)

Zajimal by me Vas nazor na stavby jadernych elektraren v Japonsku. V oblasti castych zemetreseni by dle meho nazoru mela byt zajistena bezpecnost staveb proti zemetreseni. (-, Hyde Park, 15.3.2011)


Doporučení Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) obsahují požadavky na umisťování jaderných elektráren z hlediska externích vlivů včetně zemětřesení a tsunami.
Česká republika má takový předpis – vyhláška SÚJB č. 217/1997 o umisťování jaderných zařízení.Takový předpis má jistě i Japonsko. Jaderné elektrárny ,pokud to jinak nejde,lze stavět i v oblastech se seismicitou ,ale je nutno stanovit dostatečně konservativně t.zv. maximální projektové zemětřesení a projekt elektrárny vybavit na tyto otřesy (robustnost stavebního řešení ,tlumiče apod.).Tento případ ukazuje,že z hlediska zemětřesení elektrárna odolala i tomuto kastrofálnímu zemětřesení, ale následnému tsunami již nikoliv. (Ing. Zdeněk Kříž – ÚJV Řež)

Následky
RNDr. V. Wagner, CSc.

esej na téma mediálního obrazu fukušimské nehody vyšla v časopise Vesmír (2011/11).
Dokumenty
k nehodě na JE Fukušima - červen 2011 (anglicky)

Oficiální vyjádření k následkům zemětřesení a vlně tsunami japonského úřadu pro jadernou bezpečnost (JNES) a japonské agentury pro jadernou a průmyslovou bezpečnost (NISA) (4. dubna 2011) - anglicky

Oficiální stanovisko japonské agentury pro jadernou a průmyslovou bezpečnost (NISA) k preventivním opatřením po nehodě na JE Fukushima Dai-ichi a Dai-ni (4. dubna 2011) - anglicky

Tento portál je společnou aktivitou SÚJB a CV Řež